راهنمای نصب تایل های دکوراتیو آلومینیومی

در صورتی که تایل های دکوراتیو آلومینیومی را تهیه کردید، می توانید آموزش نصب آن را در این قسمت مشاهده کنید

1

1) آماده سازی سطح بستر

مطمئن شوید سطحی که می­خواهید تایلها را روی آن بچسبانید تمیز، خشک، عاری از گرد و خاک ، مسطح و صاف باشد.

نکات اجرایی:

* حتی اگر سطح تمیز به نظر برسد آن را با پارچه مرطوب تمیز نمایید تا گرد و خاک آن گرفته شود و منتظر بمانید تا خشک شود.

* اگر سطح مورد نظر رنگ نشده باشد به عنوان مثال دیوار گچ شده بدون رنگ یا دیوار درای وال باشد باید قبل از چسباندن تایلها آن دیوار را با پرایمر بپوشانید و یا رنگ کنید.

* اگر سطح زیری دارای خراشهای بزرگ باشد و یا صاف نباشد باید با بتونه کاری یا هر نوع مصالح دیگر آن را صاف نمود و روی آن رنگ یا پرایمر اجرا کرد که نهایتاً سطح صاف و بدون گرد و خاک ایجاد گردد

2
3
4

2) آماده سازی تایلها

روی سطح تایلها یک لایه نایلونی محافظ وجود دارد که برای جلوگیری از آسیب دیدگی در زمان حمل و قبل از نصب می باشد. این لایه همچنین کمک می کند که پیکسلهای تایلها در خطوط منظم تا پایان نصب باقی بمانند. بنابراین لایه نایلونی محافظ فوق باید تا انتهای مرحله نصب روی تایلها باقی بماند.

نکات اجرایی :

* ابعاد لایه نایلونی محافظ کمی بیشتر از سطح تایل است که در زمان نصب ممکن است ایجاد مزاحمت هم در نصب و هم درهمردیف قرار دادن پیکسلهای تایلهای همجوار بنماید.برای رفع این مشکل لازم است که با کاتر لایه محافظ را از روی آخرین ردیف پیکسل از هر طرف برداشت. برای این کار نوک کاتر را بر روی حداکثر عمق برش 2 میلیمتر تنظیم نمایید و لایه محافظ را در بین دو پیکسل انتهائی از هر طرف برش داده و نوار لایه محافظ برش داده شده را بکنید. احتیاط نمایید که عمق برش کاتر طوری تنظیم شود که لایه پشت چسب دار خود تایل برش نخورد. با این ترتیب هم لایه محافظ را روی تایل حفظ می نمایید و هم مزاحمت های در زمان نصب این لایه را برطرف می کنید . لایه فوق را برای جلوگیری از گرد و خاک گرفتن درز پیکسلها تا زمان مورد نیاز روی تایل باقی بگذارید.

* تنها درصورتی لایه فوق را قبل از نصب بر می دارید که تایلها را روی سطح منحنی نصب می کنید و نیاز به انعطاف در تایل را دارید.

5

3) رسم خطوط تایل:

این مرحله باید با دقت انجام شود زیرا کیفیت نهائی اجرا شدیداً به این مرحله بستگی دارد.
قبل از شروع خط کشی با استفاده از خشکه چینی تایلها بهترین موقعیت شروع از هر طرف را انتخاب نمایید که حداقل پرت را داشته باشید.
در مرحله بعد باید یک خط مبنای عمودی ترجیحاً منطبق بر لبه تایل دوم عمودی انتخاب شده و یک خط افقی منطبق بر لبه تایل در میانه ارتفاع دیوار نصب گردد.

خطوط فوق را توسط تراز لیزری و یا با استفاده از تراز با طول 120 سانتیمتر علامت گذاری و بعد توسط چاک لاین به کل سطح امتداد دهید. (درصورت استفاده از دستگاه لیزری نمایشگر خطوط عمود بر هم ، نتیجه کار بسیار دقیق تر خواهد بود.) خطوط موازی را با استفاده از ابعاد تایل و تراز لیزری و یا تراز لوبیایی تا پایان سطح ادامه و ترسیم نمایید.

4) نصب تایلها:

* پروژه را با اولین تایل شروع کنید قسمتی از روکش پشت چسب دار را بکنید و خطوط تایل را موازی خطوط مبنا قرار داده و کم کم روکش پشت چسب دار تایل را بدون تنش کشیده و با دست تایل را روی سطح بفشارید

نکته اجرائی:

* درصورت درست قراردادن تایل روی خطوط و چسباندن بدون نیاز به ایجاد تنش در صفحه تایل بهترین نتیجه را در برخواهد داشت.

* تایلهای بعدی را با درنظر گرفتن خطوط ترسیم شده قبلی و همچنین با هم امتداد کردن پیکسلها با تایلهای جانبی ادامه دهید.

نکته اجرائی:

سعی کنید آرایش چیدمان تایلها در یک جهت به صورت حصیری باشد به عبارت دیگر اگر ردیف تایلها را به صورت افقی نصب   می کنید درزهای عمودی تایلها را حصیری انتخاب نمایید و برعکس چسب تایل بسیار قوی می باشد درصورتی که امتداد را درست نصب نکردید باید تایل را بکنید و آن تایل دیگر قابل استفاده نخواهد بود. اگر در این مسئله مشکل دارید یک بطری اسپری را با آب پر نموده و یک قاشق چای خوری مایع ظرفشوئی در آن بریزید. و بهم بزنید هنگامی که می­خواهید تایل را نصب کنید روی سطح پشت چسب دار کمی اسپری نمایید و اقدام به نصب روی دیوار نمایید. این کار به شما چند ثانیه مهلت می دهد که امتداد تایل را درست نمایید( در این چند ثانیه تایل قابل لغزش روی سطح زیری خواهد بود)

* دقت نصب در اولین ردیف تاثیر به سزائی در کیفیت اجرائی کل سطح خواهد داشت

5) برش تایلها:

درصورت نیاز به برش تایلها در محل درزهای پیکسلها، می توانید به راحتی با کاتر این کار را انجام دهید. درصورت نیاز به برش پیکسلها می بایست از خط کش فلزی و کاتر استفاده نمایید. ابتدا خط کش را روی امتداد خط برش قرار داده و کاتر را چندین بار در آن امتداد با فشار متوسط بکشید. بعد از چند تکرار سطح فلزی برش خورده و لایه پلاستیکی ذیل به آسانی برش می­خورد.

6) تکمیل نمودن لبه های کار با پروفیلهای متفاوت

درصورت نیاز به پوشش لبه های کار  که ضخامت تایل قابل مشاهده نباشد، می توانید از انواع چهارتراشها یا پروفیلهای آلومینیومی استفاده نمایید و با استفاده از چسب دوطرفه 3M پروفیلهای فوق را در موقعیت لبه های انتهای کار نصب نمایید.

7) تحکیم چسب:

بعداز اتمام نصب تایلها و قبل از کندن لایه نایلونی محافظ سطح، کلیه سطح کار را با چکش پلاستیکی به ملایمت چکش کاری نمایید.

8) کندن لایه نایلونی محافظ:

بعد از اتمام عملیات نصب تایلها و همچنین بعد از اتمام تمامی عملیاتی که امکان دارد با گرد و خاک همراه باشد، لایه محافظ رویه را کنده و سطح تایلها را با پارچه مرطوب تمیز نمایید.